Pravednik među narodima

Rezultati provedene radionice u 2.4 razredu:

Učenici 2.4 razreda 30. listopada odradili su radionicu pod nazivom Pravednik među narodima. Ova radionica održava se u sklopu projekta Židovski Osijek, u suradnji sa NANSEN dijalog centrom u Osijeku i u sklopu nastavka našeg školskog projekta.

Prošle godine učenici 2.4 razreda posjetili su Židovsku općinu u Osijeku. Tamo im je gosođa

Nives Beissmann približila židovske vjerske i kulturne običaje i pojmove. Ove godine nastavljamo priču o upoznavanju različitih kultura i religija u našem gradu.

U ovoj prvoj radionici najprije smo se prisjetili pojma holokaust te izrekli svoje asocijacije vezane uz taj pojam, a potom su se upoznali sa sintagmom Pravednik među narodima. Pravednik među narodima je počasna titula koju država Izrael dodjeljuje nežidovima koji su u vrijeme II. svjetskog rata pomagali Židovima, riskirajući tako i vlastiti život i živote svoje obitelji.

Učenici su upoznali nekoliko pravednika, njihove motive i rezultate koje su postigli u borbi za pravdu, život i mir. Svaki je učenik dobio jedan životopis koji je pročitao i kratko sažeo, a potom je ostatku razreda i predstavio osobu koja je dobila počasnu titulu.

Razgovarali smo i o motivima koji su te ljude pokretali i pokušali zamisliti kontekst vremena u kojem se događaju takve nevjerojatne stvari.

Na kraju radionice zaključili smo kako je svaki život vrijedan i za svaki život se isplati boriti.

Radionicu smo završili mišlju iz Talmuda: “Tko spasi jedan život, spasio je cijeli svijet.”