Mesar

Mesar planira, organizira i provodi poslove preuzimanja i pripreme stoke namijenjene za klanje, provodi proces klanja i klaoničke obrade, vrši obradu i rasijecanje trupova, razvrstava meso te proizvodi i prodaje meso, mesne proizvode i pripravke.

Mesar radi u klaonici i mesnici kao samostalni obrtnik ili zaposlenik, u mesnoj industriji, te u veleprodajnoj i maloprodajnoj trgovini mesa i mesnih proizvoda.

Na svim poslovima radi stručno u skladu sa zakonskim propisima i standardima, prvenstveno vodeći brigu o dobroj higijenskoj praksi, sigurnosti i zaštiti na radu, humanom postupanju prema životinjama, zdravstvenom propisima i procedurama kontrole kvalitete.

Mesar u radu koristi ICT tehnologiju, vodi jednostavne administrativne i komercijalne poslove kao što su ispunjavanje radnih naloga, deklariranje proizvoda, zaprimanje dokumentacije o sirovinama, priprema mesa za prodaju, izrada računa i kalkulacija cijena. U svakodnevnoj komunikaciji sa suradnicima i klijentima koristi se pravilima poslovnog bontona i govori barem jedan strani jezik. Posjeduje poduzetničke kompetencije. Poznaje i provodi HACCP sustav i sve propisane standarde kvalitete koje mu daju sigurnost u radu i kojima dokazuje kvalitetu svog poslovanja.

Pravilno rukuje alatima, strojevima i opremom vodeći računa o vlastitoj sigurnosti kao i o sigurnosti ostalih zaposlenika, koristeći obavezna zaštitna sredstva i poštujući propise o zaštiti na radu.

Mesar brine se za okoliš i zdravlje ljudi, prvenstveno pravilnim zbrinjavanjem klaoničkog otpada i nusproizvoda u proizvodnji mesa i mesnih proizvoda.

https://www.adorio.hr/zanimanje/mesar

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2004_08_112_2159.html

 

 

Pekar

Pekar proizvodi kruh i peciva od brašna različitih žitarica (pšenica, raž, kukuruz, itd.) i ostalih sastojaka kao što su sol, voda, kvasac, i sl. Da bi ispekao kruh ili peciva, pekar najprije treba pripremiti smjesu od navedenih sastojaka pri čemu, uz pomoć pekarskih pomagala kontrolira sastav smjese i količinu svakog pojedinog sastojka. Sljedeći korak je ručno ili strojno miješanje i oblikovanje tijesta, a potom pekar vrši nadzor nad procesom dizanja tijesta prije, ali i za vrijeme pečenja.

Ovisno o vrsti kruha ili peciva, pekar određuje i regulira temperaturu i vrijeme pečenja, a prema potrebi dodaje ili oduzima paru prilikom pečenja. Po završetku pečenja, gotovi pekarski proizvodi se vade iz velikih peći uz pomoć specijalnih pekarskih lopata, slažu se u košare i prevoze do prodajnih mjesta. Hlađenje pekarskih proizvoda može se obavljati umjetno i prirodno te je važno voditi računa o skladištenju gotovih proizvoda i samog brašna, kako se isti ne bi pokvarili.

Zanimljivi linkovi:

https://www.adorio.hr/zanimanje/pekar

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2004_08_112_2163.html

 

Stolar

Stolari izrađuju, ugrađuju, postavljaju, popravljaju i održavaju masivni namještaj i građevnu stolariju (prozore, vrata, stubišta, ograde, krovne nadstrešnice i dr.). Također, oblažu stropove i podove, te izrađuju pregradne stijene. Stolari mogu raditi i na restauraciji i rekonstrukciji namještaja, ili se baviti oplemenjivanjem namještaja furnirom i letvicama.

Posao stolara počinje zaprimanjem narudžbe, potom slijedi izrada nacrta, narudžba svih potrebnim materijala kao što su drvo, različite ploče (furnirske, panel, iverice, vlaknatice i dr. ), materijali za površinsku obradu te različiti nedrvni materijali (lakovi, ljepila, boje, izbjeljivači, razrjeđivači, lazure, lužila, močila, brusna sredstva, staklo i dr.).

Nakon što pribavi sav potreban materijal, stolar treba izvršiti pripremu strojeva i alata koje će koristiti tijekom svog rada. Potom, na materijalu za obradu (drvene ploče, daske i letve) vrši potrebna mjerenja i skiciranja, nakon čega slijedi obrada materijala koja uključuje sljedeće aktivnosti: piljenje, blanjanje, izradu veza ili spojeva, glodanje, bušenje, dubljenje drva i izradu utora, žljebova i rupa, te struganje i brušenje. Kada je materijal obrađen, stolar vrši spajanje svih obrađenih dijelova i provodi završnu površinsku obradu koja uključuje uklanjanje viška ljepila, četkanje, izbjeljivanje, kitanje, močenje, nanošenje zaštitnih sredstava, lakiranje, brušenje laka i poliranje.

Nakon završne obrade, stolar ugrađuje ili postavlja gotov proizvod, primjerice građevnu stolariju, ormare, pregradne stijene, spuštene stropove, podove te obloge zidova.

U svom radu stolar koristi sljedeće alate i strojeve: pile, blanjalice, glodalice, bušilice, tokarilice, preše, alate za mjerenje i crtanje, rašpu, strugač, dlijeto, kistove i valjke za nanošenje boja i lakova, i dr.

Stolari koji imaju vlastiti obrt, u skladu sa željama kupaca i njihovom narudžbom, samostalno rade ponudu koja podrazumijeva tehničku dokumentaciju o proizvodu, troškovnik odnosno cijenu proizvoda, uvjete i rokove za izradu i postavljanje odnosno ugradbu gotovog proizvoda, te način i uvjete plaćanja. Stolari mogu raditi i u industrijskim postrojenjima, na izradi i doradi industrijskih drvnih proizvoda.

Zanimljivi linkovi:

https://www.adorio.hr/zanimanje/stolar

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2003_08_136_2013.html

https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/93

 

Autolakirer

Autolakirer radi na poslovima zaštite, lakiranja i emajliranja proizvoda, kao što su automobili, metalni namještaj, različita kućišta i drugo.

Autolakirer radi na poslovima pripreme različitih podloga za bojanje (drvene, plastične, metalne), zatim nanosi boju ili lak koje nakon sušenja brusi i polira. Podlogu priprema različitim postupcima (struganjem stare boje, brušenjem, čišćenjem, kitanjem, izravnavanjem i dr.), a boje i lakove nanosi uranjanjem ili pomoću različitih kistova, četki i prskalica. Osim različitih vrsta boja i lakova, često upotrebljava različite kemikalije i otapala.

Plani i program obrazovanja

Zanimljivi linkovi

https://www.adorio.hr/zanimanje/autolakirer

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2003_08_136_2015.html

https://worldskills.org/skills/id/247/

 

Krojač

 

Krojač, prema prethodno kreiranom modelu, izrađuje odjeću i druge proizvode od tekstila, pletiva ili vlaknastih materijala.

Krojači mogu raditi u industrijskim postrojenjima ili obrtničkim radionicama. U obrtničkoj krojačkoj radionici ima puno ručnog rada, dok u industriji prevladava rad na strojevima.

Krojač treba imati dobar vid na blizinu, dobru okulomotornu koordinaciju, sposobnost prostornog predočavanja, dobru ručnu spretnost i spretnost prstiju. Treba dobro raspoznavati boje i njihove nijanse. Krojač mora ovladati radom s alatima, napravama i strojevima koje upotrebljava, a jednako tako mora savladati i ručno šivanje.

Zanimljivi linkovi:

https://www.adorio.hr/zanimanje/krojac

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2004_08_112_2147.html

 

Fotograf

Fotograf obavlja snimanja, obrađuje snimljene materijale i izrađuje fotografije i razglednice u crno bijeloj i kolor tehnici. Izrađuje fotoreprodukcije umjetničkih djela, plakata, postera i slično te dijapozitive. Fotograf snima ljude, povijesno važne događaje, različite geografske predjele i različite druge objekte. Pri tome se služi fotoaparatima, filmovima, uređajima za osvjetljavanje, filterima, a zahvaljujući razvoju digitalne fotografije, mora se znati služiti i računalnim programima za obradu fotografija.

Prema onom što fotografira, razlikujemo komercijalnog fotografa, fotografa portretistu i fotoreportera.

Komercijalni fotograf pravi fotografije, koje izdavač potom objavljuje kao ilustracije u knjigama, časopisima, plakatima i sl. Prema želji naručitelja, fotograf može napraviti fotografiju kompliciranih strojnih elemenata, snimku najnovije modne kreacije, scene iz prirode i sl.

Fotograf-portretist izrađuje fotografije za dokumente ili fotografira važne događaje (vjenčanja, rođendane, promocije).

Fotoreporteri fotografiraju za novine i časopise različite situacije, najčešće iz područja politike, zabave i športa te drugih područja koja su od interesa javnosti.

Pojedinačne radne faze u procesu pripreme fotografije su: priprema prostora, materijala i tehničke opreme; fotografiranje, razvijanje filmova; izrađivanje fotografija u klasičnom laboratoriju s kemikalijama ili na printeru; klasično retuširanje fotografija i kompjutorska obrada fotografija; kaširanje – lijepljenje fotografija na tvrdu podlogu; uokvirivanje i skeniranje fotografija; arhiviranje negativa, pozitiva i digitalnih nosača podataka; rad na recepciji foto-studija, prodaja fotografskog materijala i opreme.

Fotograf se može zaposliti na različitim radnim mjestima, primjerice u fotografskim studijima, novinama, izdavačkim kućama, televizijskim centrima, reklamnim agencijama, itd. Također, fotografi mogu otvoriti vlastiti fotografski studio ili se mogu posvetiti umjetničkoj fotografiji te sami odabirati što i kada fotografirati, a potom gotove fotografije prodavati. To rade uglavnom već poznati fotografi čije su fotografije vrlo cijenjene. Također, fotografi mogu raditi u znanstveno-istraživačkim ustanovama, u turizmu (npr. promotivna fotografija) i sl.

Zanimljivi linkovi:

https://www.adorio.hr/zanimanje/fotograf

 

Pediker

Pediker pruža usluge njege kože stopala i prstiju, te uređivanja noktiju na nogama i rukama (pedikiranje i manikiranje). Pedikeri vrše ocjenu kože i noktiju ruku i nogu. Njega kože podrazumijeva odstranjivanje otvrdnule, suhe i ispucale kože, otklanjanje žuljeva, uređivanje deformiranih i uraslih noktiju, te njihovo oblikovanje i lakiranje. Pedikeri također pružaju usluge masaže nogu i ruku raznim kremama i losionima te usluge depilacije nogu.
U svom radu se koriste kozmetičkim preparatima, kao što su masti, kreme, ulja, voskovi i lakovi, te različitim kozmetičkim alatima i priborom poput škara, četkica i sl.

Posao pedikera započinje detaljnim pregledom stopala i prstiju klijenta, te u skladu s rezultatima pregleda i dogovora s klijentom započinje tretman. Početak tretmana podrazumijeva pripremu stopala uranjanjem u razne mirisne kupke, a potom slijedi odstranjivanje zadebljanja kože, žuljeva i sl. Kada se uredi koža stopala i prstiju na nogama, pediker uređuje, oblikuje i po potrebi lakira nokte. Ovisno o stanju stopala, tretmani mogu biti jednokratni ili se mogu ponavljati više puta s određenim vremenskim periodom. Pedikeri također daju savjete o izboru pravilne obuće koja je udobna i omogućuje pravilnu cirkulaciju krvi u stopalima.

Proces uređivanja noktiju ruku također započinje pripremom ruku za manikiranje (kupkama, skidanjem starog sloja laka) nakon čega slijedi podrezivanje i oblikovanje noktiju, te odstranjivanje uraslih noktiju i kožice oko noktiju. Nakon toga, po želji klijenta, slijedi lakiranje noktiju.

Tijekom školovanja pedikeri stječu znanja o različitim oštećenjima kože stopala i prstiju te noktiju na nogama, kao i metodama odstranjivanja oštećenja. Također stječu znanja o sastavu i uporabi različitih kozmetičkih preparata te alata i pribora koji se koriste u pedikerskom poslu (raznih preparata koji se koriste u pedikuri, manikuri i depilaciji).

Važna osobina pedikera je i urednost te odgovornost za higijensko održavanje cjelokupnog pribora za manikuru i pedikuru.

Pedikeri se mogu zapošljavati u salonima ljepote, u lječilišnim ustanovama koje osim liječenja pružaju i usluge njege tijela, a mogu biti i angažirani za uljepšavanje televizijskih, kazališnih i ostalih javnih djelatnika kao što su glumci, voditelji, manekeni, i sl. Nakon položenog majstorskog ispita, pedikeri mogu otvoriti vlastiti pedikerski salon.

Zanimljivi linkovi:

https://www.adorio.hr/zanimanje/pediker

https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/232

 

 

Frizer

Frizer pruža usluge oblikovanja i njege kose te uređivanja brade i brkova klijenata. Frizer njeguje i uređuje kosu klijenata kroz sljedeće postupke: pranje, šišanje, bojanje, kovrčanje i oblikovanje. Prije početka tretmana, frizer se s klijentom dogovara o željenoj frizuri.

Prvi korak je pranje kose i vlasišta, šamponiranjem i masažom. Zatim slijedi ispiranje i njega kose zaštitnim regenerativnim preparatima koji odgovaraju vrsti i kvaliteti kose.

Ako klijent želi šišanje, frizer odgovarajućim priborom, a u skladu s željama klijenta skraćuje i oblikuje željenu frizuru.

Prilikom bojenja kose, frizer priprema kemikalije za bojenje. Pripremljenu boju ravnomjerno nanosi na kosu i određuje vrijeme držanja boje na kosi.

Kad kovrčaju kosu, frizeri u skladu sa željama klijenta, biraju vrstu i veličinu uvijača, nanose ondulacijsku kemikaliju i određuju vrijeme koje je potrebno da bi se postigao željeni efekt. Kosa se potom ispire i slijedi njeno oblikovanje. Frizeri izrađuju i perike te umetke za kosu.

Ponekad frizeri muškarcima šišaju ili briju bradu ili brkove.

Frizer mora neprestano pratiti novosti i modne trendove u frizerskoj djelatnosti u zemlji i inozemstvu, te poštivati higijensko-sanitarne i tehničke propise za siguran rad i očuvanje okoliša. Frizeri trebaju biti kreativni, s izraženim smislom za estetiku te nadalje vrlo komunikativni, strpljivi i ljubazni s klijentima.

Frizeri se uglavnom zapošljavaju u frizerskim salonima. Međutim, mogu se zapošljavati i na televiziji, kazalištu ili filmu. Frizeri mogu otvoriti vlastiti frizerski salon nakon polaganja majstorskog ispita.

Zanimljivi linkovi:

https://www.adorio.hr/zanimanje/frizer

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2003_08_136_2008.html

https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/349

 

Pomoćni kuhar i slastičar

Pomoćni kuhar i slastičar je dio tima osoblja ugostiteljske kuhinje. Najaktivniji je u poslovima pripreme i obrade namirnica, pomoći pri prigotovljavanju namirnica te poslovima čišćenja i pranja nakon obavljenog posla. Učenik se može upisati u program obrazovanja za pomoćnog kuhara i slastičara nakon završene osnovne škole (ukoliko ima Rješenje o primjerenom programu obrazovanja za poseban program uz individualizirani pristup), a program traje tri godine nakon kojih učenik stječe nižu stručnu spremu i naziv pomoćni kuhar i slastičar. Učenici pohađaju i teorijsku i praktičnu nastavu kroz sve tri godine školovanja, a nakon položenog završnog rada mogu se zaposliti u svim vrstama objekata koji rade pripreme i prigotavljanje hrane.

 

Opis poslova pomoćnog kuhara i slastičara:
  • pomaganje u primanju namirnica, skladištenju, mehaničkoj obradi namirnica uz pomoć alata i strojeva, prema uputama kuhara
  • Pripremanje i obrada namirnica za prigotavljanje jela
  • pomaganje u prigotovljavanju namirnica
  • pripremanje stolnog rublja, bijelog posuđa za salu (po potrebi), bijelog i crnog posuđa za ručno i strojno pranje
  • ručno i strojno pranje posuđa
  • slaganje opranog i osušenog posuđa na predviđena mjesta
  • redovito iznošenje smeća i napoja

 

Vještine potrebne za obavljanje poslova pomoćnog kuhara i slastičara:
  • fizička pokretljivost i izdržljivost tijela (dugo stajati na jednom mjestu)
  • snaga (podići teret)
  • otpornost na promjene temperature (iz vruće kuhinje u rashladnu komoru)
  • otpornost na rad s deterdžentima i kemikalijama
  • koordinacija oko-ruka (a pokazalo se da i slabovidni učenici mogu biti uspješni)
Pomoćni pekar

Pomoćni pekar dio je tima osoblja u pekari ili industrijskoj proizvodnji pekarskih proizvoda. Učenik se može upisati u program obrazovanja za pomoćnog pekara nakon završene osnovne škole (ukoliko ima Rješenje o primjerenom programu obrazovanja za poseban program uz individualizirani pristup), a program traje tri godine nakon kojih učenik stječe nižu stručnu spremu i naziv pomoćni pekar. Učenici pohađaju i teorijsku i praktičnu nastavu kroz sve tri godine školovanja, nakon položenog završnog rada mogu se zaposliti u pekarama, slastičarnicama ili industrijskim pogonima za proizvodnju kruha i peciva.

 

Opis poslova pomoćnog pekara:
  • priprema namirnica za izradu pekarskih proizvoda (odvajanje, vaganje, miješanje)
  • oblikovanje tjestenih komada
  • dijeljenje komada tijesta (ručno ili strojno)
  • nadzor tijekom dizanja tjestenih komada
  • završno oblikovanja tjestenih komada
  • priprema tjestenih komada za pečenje
  • ubacivanje u peć
  • pečenje raznih vrsta kruha i peciva i vađenje gotovih proizvoda
  • hlađenje kruha i peciva, te primjereno skladištenje

 

Vještine potrebne za obavljanje poslova pomoćnog pekara:
  • tjelesna izdržljivost
  • koordinacija ruka-oko
  • dobar vid
  • izražena osjetila mirisa i okusa
  • otpornost na vlagu, prašinu i vrućinu
  • dobro podnošenje noćnog rada
  • spremnost na suradnju i odgovornost prema radu
Pomoćni krojač

Pomoćni krojač obavlja pomoćne poslove vezane uz izradu odjeće, od zamisli do gotovog proizvoda. Pomoćni krojač pomaže u konstrukcijskoj pripremi, krojenju, šivanju i doradi odjeće. Zanimanje je kreativno i prilagođeno sposobnostima svakog učenika. Učenik se može upisati u program obrazovanja za pomoćnog krojača nakon završene osnovne škole (ukoliko ima Rješenje o primjerenom programu obrazovanja za poseban program uz individualizirani pristup), a program traje tri godine nakon kojih učenik stječe nižu stručnu spremu i naziv pomoćni krojač. Učenici pohađaju i teorijsku i praktičnu nastavu kroz sve tri godine školovanja, a nakon položenog završnog rada mogu se zaposliti u krojačkim obrtima i poduzećima.

Opis poslova pomoćnog krojača:
  • vježbe šivanja koncem i iglom – ručno
  • strojno šivanje, obični šivači stroj – razne vrste šavova, specijalni stroj, šivaći automat, stroj za krojenje
  • polaganje naslage materijala
  • odabir i vađenje kroja iz modnog lista, precrtavanje kroja na naslagu materijala
  • krojenje, šivanje odjevnih predmeta (po fazama rada ili kompletnog)
  • glačanje, dorada odjevnog predmeta
  • pakiranje odjevnog predmeta

 

Vještine potrebne za obavljanje poslova pomoćnog krojača:
  • preciznost mjerenja
  • razvijena osjetila vida i opipa radi prepoznavanje materijala
  • koncentracija na rad
  • smisao za estetiku i prepoznavanje boja (sklad boja)
  • razvoj fine motorike
  • spremnost izvršenju rada po uputama
  • odgovornost i urednost
  • timski rad
  • otpornost na nepovoljne uvjete rada (prašina, buka, para, vrućina, propuh …)
Pomoćni cvjećar

Pomoćni cvjećar radi jednostavnije radne operacije pri razmnožavanju, uzgoju i njezi cvijeća, lončanica i sukulenata u rasadniku, plasteniku, stakleniku ili na otvorenom kao i pomoćne poslove u cvjećarnici uz nadzor kvalificiranog radnika. Učenik se može upisati u program obrazovanja za pomoćnog cvjećara nakon završene osnovne škole (ukoliko ima Rješenje o primjerenom programu obrazovanja za poseban program uz individualizirani pristup), a program traje tri godine nakon kojih učenik stječe nižu stručnu spremu i naziv pomoćni cvjećar. Učenici pohađaju i teorijsku i praktičnu nastavu kroz sve tri godine školovanja, a nakon položenog završnog rada mogu se zaposliti u cvjećarnicama, vrtnim centrima.

Opis poslova pomoćnog cvjećara:

U plasteniku, klijalištu, stakleniku ili na otvorenom:

  • punjenje klijališta, sjetva, sadnja i presađivanje, razmnožavanje trajnica, održavanje gredica, plijevljenje, okopavanje, zaštita, gnojidba i prihranjivanje bilja

U cvjećarnici:

  • sortiranje cvijeća i biljnog materijala, izmjena vode, priprema materijala za aranžiranje buketa, vijenaca, blagdanskih i svečanih aranžmana, stavljanje biljnog materijala na žicu
Vještine potrebne za obavljanje poslova pomoćnog cvjećara:
  • razvijena gruba i fina motorika, te dobra lokomotorna koordinacija
  • otpornost na nepovoljne uvjete rada (hladnoća i vrućina pri radu na otvorenom)
  • oštrina vida
  • razlikovanje boja i oblika
  • strpljivost, smirenost, koncentracija, preciznost i urednost
  • spremnost na izvršavanje rada po uputama, te spremnost na suradnju
Pomoćni vodoinstalater

Pomoćni vodoinstalater je dio tima radionice u kojoj radi pomoćne poslove vezane izradu vodovodne instalacije, njezino održavanje i popravak te postavljenje i održavanje sanitarija (umivaonici, kade, …) uz nadzor kvalificiranog radnika. Učenik se može upisati u program obrazovanja za pomoćnog vodoinstalatera nakon završene osnovne škole (ukoliko ima Rješenje o primjerenom programu obrazovanja za poseban program uz individualizirani pristup), a program traje tri godine nakon kojih učenik stječe nižu stručnu spremu i naziv pomoćni vodoinstalater. Učenici pohađaju i teorijsku i praktičnu nastavu kroz sve tri godine školovanja. Nakon položenog završnog ispita, pomoćni vodoinstalateri se mogu zaposliti u svim vrstama vodoinstalaterskih radionica (samostalnim ili unutar većeg poduzeća), javnim poduzeća za izradu i održavanje vodovodnih sustava, različitim vrstama elektrana.

 

Opis poslova pomoćnog vodoinstalatera:
  • čišćenje radionice i svega u radionici
  • izrada kanala potrebnih za ugradnju vodovodne instalacije
  • izrada dijelova vodovodne instalacije
  • spajanje dijelova vodovodne instalacije u cjelinu i ugradnja u postojeći kanal
  • popravak dijelova vodovodne instalacije uslijed oštećenja (puknuća) cijevi
  • ugradnja i održavanje vodovodnih armatura
  • ugradnja i održavanje sanitarija (kade, umivaonici, sudoperi, vodokotlići, školjke i sl.)
  • izrada, ugradnja, održavanje odvodne mreže ili nekog njezinog dijela

 

Vještine potrebne za obavljanje poslova pomoćnog vodoinstalatera:
  • razvijena gruba i fina motorika
  • otpornost na nepovoljne uvjete rada (propuh, hladnoća, prisilni položaji tijela, buka)
  • razlikovanje boja
  • strpljivost, izdržljivost, koncentracija, odgovornost
  • urednost
  • poštivanje pravila i autoriteta
  • poštivanje tuđe imovine
  • timski rad
  • spremnost na izvršenje rada po uputama
Pomoćni bravar

Pomoćni bravar je dio tima bravarske radionice u kojoj radi pomoćne poslove vezane uz proizvodnju bravarskih proizvoda (raznolike ograde, dijelovi vrtnog namještaja, uredski namještaj, stalci i sl.) uz nadzor kvalificiranog radnika. Učenik se može upisati u program obrazovanja za pomoćnog bravara nakon završene osnovne škole (ukoliko ima Rješenje o primjerenom programu obrazovanja za poseban program uz individualizirani pristup), a program traje tri godine nakon kojih učenik stječe nižu stručnu spremu i naziv pomoćni bravar. Učenici pohađaju i teorijsku i praktičnu nastavu kroz sve tri godine školovanja. Nakon položenog završnog rada. pomoćni bravari se mogu zaposliti u svim vrstama bravarskih radionica, radionicama u kojima se izrađuje PVC-stolarija, radionice u kojima se izrađuju aluminijska stolarija, tvornice namještaja (kućnog, uredskog, školskog i sl.)

 

Opis poslova pomoćnog bravara:
  • čišćenje radionice i svih alata i materijala u radionici
  • izrada dijelova proizvoda
  • spajanje dijelova proizvoda u cjelinu različitim postupcima spajanja
  • protukorozivna zaštita proizvoda (brušenje, bojanje temeljnom i ukrasnom bojom)
  • popravak dijelova proizvoda (oštećene ograde)
  • ugrađivanje, popravak i održavanje brava
  • montaža gotovih proizvoda na terenu

 

Vještine potrebne za obavljanje poslova pomoćnog bravara:
  • razvijena gruba i fina motorika
  • otpornost na nepovoljne uvjete rada (propuh, hladnoća, prisilni položaji tijela, buka)
  • razlikovanje boja
  • strpljivost u radu, koncentracija, izdržljivost, odgovornost
  • urednost
  • poštivanje pravila i autoriteta
  • poštivanje tuđe imovine
  • timski rad
  • spremnost na izvršenje rada po uputama
Pomoćni autolakirer

Pomoćni autolakirer obavlja poslove pranja, poliranja, antikorozivne zaštite, zaravnavanja, brušenja i lakiranja dijelova vozila ili čitavih vozila uz nadzor kvalificiranog radnika. Učenik se može upisati u program obrazovanja za pomoćnog autolakirera nakon završene osnovne škole (ukoliko ima Rješenje o primjerenom programu obrazovanja za poseban program uz individualizirani pristup), a program traje tri godine nakon kojih učenik stječe nižu stručnu spremu i naziv pomoćni autolakirer. Učenici pohađaju i teorijsku i praktičnu nastavu kroz sve tri godine školovanja. Nakon položenog završnog ispita mogu se zaposliti u autolakirerskim obrtima, autopraonicama, za ličenje proizvoda u različitim industrijama, ličenje u brodogradnji, cestogradnji, na poslovima održavanja u različitim poduzećima, u industriji, ustanovama.

 

Opis poslova pomoćnog autolakirera:
  • čišćenje, odmašćivanje i pranje vozila
  • demontaža i montaža dijelova koji se ne liče
  • zaštićivanje dijelova vozila koji se ne liče; skidanje stare boje
  • skidanje hrđe i antikorozivna zaštita
  • temeljenje podloge
  • miješanje i nanošenje auto-kita
  • brušenje – ručno i strojno; čićenje i pranje alata
  • čišćenje i zaštita podvozja
  • nanošenje primera, fillera, baze i završnog laka prskalicom
  • poliranje laka
  • priprema za ličenje i ličenje drvenih podloga

 

Vještine potrebne za obavljanje poslova pomoćnog autolakirera:
  • razvijena gruba i fina motorika
  • otpornost na nepovoljne uvjete rada (prašina, pare, propuh, buka, vlaga)
  • oštrina vida, razlikovanje boja
  • sposobnost penjanja, sposobnost duljeg čučanja/klečanja
  • strpljivost, izdržljivost, koncentracija, odgovornost
  • urednost
  • poštivanje tuđe imovine
  • timski rad
  • spremnost na izvršenje rada po uputama
  • poštivanje pravila i autoriteta

 

Skip to content